22.10.2021 -Akademi Derneğine Hoş Geldiniz

BİZ NEREYE GİDİYORUZ

ŞERAFETTİN YAZICI

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.

BİZ NEREYE GİDİYORUZ*

Müslüman toplumumuz son yıllarda çok büyük bir değişim geçirmektedir. Bu değişimi en fazla(havasından mı suyundan mı yada yediklerinden mi) genç neslimiz geçirmektedir. Giyimi-kuşamı, oturması, kalkması, davranışları kısaca her şeyleri ile asi bir gençlik yetişmektedir. Buna sebep olan yol gösteren/göstermeyen tabi ki anne baba olarak biz büyüklerdir. Bu asi gençliğin yetişmesinin en büyük sebebi ahret hedefli bir toplum olmayışımızdan kaynaklanmaktadır. Bütün enerjimizi; para kazanmak, mal-mülk dinmek, bir makam elde etmek hırsı ile harcamaktayız.. Dünya kazancını elde ederken yaptığımız hırs ahiret için olsaydı inanıyorum ki melekler halimize kıskanırdı. Ama gelinen noktada halimizin gerçekten Allahın hoşlanmadığı amellerle dolu olduğunu görmekteyiz. Bu gidişimiz nereye demekten kendimizi alamıyoruz. Birkaç örneğini verdiğimiz bu olaylarda “nereye gidiyoruz?” sorusuna siz karar verin.

Elindeki cep telefonu kazara yere düşüren annenin Eşi ve 10 yaşındaki oğlu cep telefon mağazasından içeriye girdi. Çocuk babanın elindeki ekranı kırılmış cep telefonunu göstererek

– “Senin o karın var ya o karın beni mahvetti benim telefonumu kırdı. Ben ne yapacağım şimdi söyle baba”  diyor. Baba çaresiz /vurdumduymaz/duyarsız veya neyse

-“Oğlum sakin ol bak amcalar hemen yapacak telefonunu”  baba cep telefon tamircisine

– “Bunu ne bu ne zaman yaparsın” diye soruyor.
-“Beyefendi! üç gün içinde yaparız” diyor. Çocuk

-“Baba ben 3 gün ne yaparım” diyerek kızmaya köpürmeye devam ediyor. Tehditlerini de sürdürüyor.

-“Ben senin o karına göstereceğim gününü” diyor. Baba duyarsız duygusuz tepkisiz bir şekilde

-“Oğlum sakin ol” demekle yetiniyor. Cep telefon mağazasından çıkan bu baba ve oğul nereye gidiyor?

 

Anne baba, 9 yaşındaki erkek çocuk markete doğru gidiyor. Çocuk anneye

-“Sen görürsün, sen görürsün eve gidelim seninle hesap hesaplaşacağız”  diyerek eliyle tehdit ediyor başını sallıyor. Baba hassasiyetleri törpülenmiş/körelmiş bir şekilde;

-“Sessiz ol insanlar duyuyor” demekle yetiniyor. Anne bu duruma ancak yüzü kızarmakla söylenenleri içine atmakla ve sessiz kalmakla yetiniyor. Bu aile gerçekten markete mi gidiyor?

Ankesörlü telefondan bir yerleri aramaya çalışan Anneye 8 yaşındaki çocuğu

-“Sen hiçbir şeyden anlamazsın çık kenara ben ararım” diyerek azarlamasına karşılık saf olan annenin ise çaresiz sessiz kalması nasıl bir duygu?
Mağazandan çıktılar bu anne kız nereye gidiyor?

Uydu almak için mağazaya giren Baba 4 yaşındaki çocuğu için günah çıkararak çocuğuna beyinden nasıl narkoz vererek uyuşturduğunu ve nasıl bir nesil katliamı yaptığını anlatıyor.

-“Bizim çocuk çekyatların başından inmiyor her tarafı dağıtıyor kırıyor annesini çok yoruyor. Ben de televizyonu açıyorum çocuğu başına koyuyoruz kuzu gibi duruyor”  diyen bu baba mağazadan çıktı nereye doğru gidiyor?

 

Yeni dönemde çocukların uyuşturulduğu ve hapsedildiği yerin şimdiki adı cep telefonu ve tablet ve bir annenin Acı bir itirafı;

-“Herkesin çocuğunda var bende alıyorum” diyerek 6-7 yaşındaki kızına tablet alan anne ve baba nereye gidiyor?

Gözleri hep yukarda gönülleri aşağıda kişiliği elindeki cep telefonu ile ölçülen bir zamanda; anne ve kızı mağazaya üçüncü gelişleri. Anne kızın ….. TL lik telefon istiyor anne almakta zorlanıyor. Ne söylese de ikna edemiyor sonunda anneye aylık … TLden 24 taksitle ….. TL’yi alarak  olarak gitmek zorunda kalıyor mağazadan çıkan bu anne kız nereye gidiyor?

14-15 yaşındaki kız başında yalandan örttüğü rüzgârdan uçan şalını bir eliyle tutan diğer eliyle sigarayı bir nefes çektikten sonra dumanına havaya külünü yere döken bu kız nereye doğru gidiyor?

Mahalle parkında Televizyonun internetin ve şiddet oyunlarının yetiştirdiği 16 17 yaşlarındaki 8  delikanlı birbirlerine küfür ediyor, tekme atıyor yere yatıyorlar köpekler gibi boğuşuyor. Birazdan aynı yaşlarda 7 Kız yanlarına geliyor kısa bir ayaküstü sessiz konuşmadan sonra aşağı doğru gidiyorlar. Gerçekten bu gençler  nereye gidecek?

ATM’den para çekme sırasında kenarda 16-17 yaşında kız erkekle konuşuyorlar. Konuşmalar el kol hareketlerine geçti yetmedi kız erkeğin kucağına atlıyor.

-“Siz ne yapıyorsunuz, ayıp değil mi yaptınız, utanmıyor musunuz” sorusuna karşılık kız ar damarını çatlatmış oluk oluk kan akıtarak cevap yetiştiriyor. Anlamsız ama büyük bir mesaj iletiliyor.
-“O zaman kimse TV seyretmesin” diyor. Biraz düşününce yaptığı pisliğin kaynağına ulaşabiliyoruz. Öyle ise bu gençler nereye gidiyor?

Giydikleri kıyafetlerle en mahrem yerlerini gösteren ve bu yığınca giyinik çıplak bayanlar nereye gidiyor?

80 milyonluk nüfusa 2 milyon muhacir geldi diye aç kalacağını zanneden bu insanlar kim ve nereye gidiyor?

Allahın(cc) emri Peygamberin (sav) kavli ile evlenen gençler Allah ı(cc) bundan başka bir zamanda ne ağızlarına alıyor nede hayatlarına alıyorlar. 3-5 ay sonra şiddetli geçimsizlik veya ceviz kabuğunu doldurmayan şeylerle boşanıyorlar. Yılda 600 bin kişi evleniyor 125 bini boşanıyor. Bu ailelerin çocukları ve kendileri nereye gidiyor?

-“Babanın haberi olmasın yoksa ikimizde mahveder” diyerek çocuklarına kocasından gizli işler yapan bu bayanlar nereye gidiyor?

 

-“Hayatımızda bir defa yapacağım” diyerek düğününü haramlarla yapan gelen davetlilerinde günahını kendi günahları üstüne yüklenen bu gelin ve damat düğünden sonra bu kadar günahla  nereye gidecek?

Yaşlı bir bayan mağazadan içeri kızarak girdi

-“Bu esnaflar hep yalan söyler mi?”
-“Teyze sen çocuklarına küçükken yalan söyledin mi”
-“Evet”
-“İşte onlar büyüdü ve böyle yalan dünyalarını kazanmak için hep yalan söyleyerek rızık elde ediyorlar.”
Ne ekersen onu biçersin

Ha sahi teyze sen hangi yöne gideceksin
Gençler yaptıkları zinayla övünerek arkadaşlarına anlata anlata bitiremiyorlar.  Hız sınırını aşmış birazdan freni patlayarak bir yerlere çarparak paramparça olacak bir araba gibi nereye doğru gidiyor?

Şu heykelin karşısında hareketsiz duran, ruhları ve akılları ellerinden alınmış kalplerini yabancılara kiraya veren bu kalabalık sessiz yığın ne yapıyor.
Dağıldıktan sonra bu kalabalık nereye gidecek.

Günde 11 TL vererek aldığı Sigaradan derin bir nefes çekerek sağlığını ve parasını sigarası gibi yavaş yavaş bitiren bu insanlar nereye gidiyor?

Cebinde kağıt paralarla kendini adam sanan millete tepeden bakan bu insan bozması 4 tekerlekli tabutu ile nereye doğru gidiyor?

Dünyanın dört kıtasında olan insanların kanını emmekten çoğu aç sefil ve perişan; azı ise tıkınmaktan sömürmekten obez birer canavar olmuş bu insanlar nereye gidiyor?

 

Dünyadaki Müslümanım diyen herkes zulüm altında inlemekte, bizler ise bu duruma sinirleri alınmış bir yaşlı gibi film izler gibi izliyoruz.  bu halimizle nereye gidiyoruz?

Ömürleri boyunca hergün namazlarını kılan ama kıldıkları namazda günde 40 defa tekrar ettikleri bir surenin anlamını bilmeyen bu cemaat camii den çıktıktan sonra nereye gidecek?

Çevremizdeki herkes “Elhamdulillah ben de müslümanım” diyor. Ama Allahı(cc) kelamı, hayatımızın kılavuzu hastaların şifası olan kurandan bir ayet dahi bilmeyen bu ahret hedefi olmayan bu insanlar nereye gidiyor?
…’Ey Rabbim! İsteseydin onları da beni de daha önce helak ederdin. İçimizdeki düşüncesizler yüzünden bizleri helak eder misin? O ancak senin bir imtihanındır. Onunla dilediğini sapıklığa düşürür dilediğini de doğru yola eriştirirsin. Sen bizim dostumuzsun. Şu halde bizi bağışla ve bize merhamet eyle. Sen bağışlayanların en hayırlısısın. Araf 155

Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse (bilsin ki) Allah, kendisinin onları sevdiği onların da kendisini sevdiği, mü’minlere karşı alçakgönüllü, kâfirlere karşı onurlu ve güçlü, Allah yolunda cihad eden ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmayan bir topluluk getirecektir. Bu Allah’ın bir lütfudur ki, onu dilediğine verir. Allah’ın lütfu ve nimeti geniştir, O bilendir.

GERÇEKTEN BİZLER NEREYE GİDİYORUZ.

 

 

*Yazıda geçen olaylar yaşanmış olaylardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ