03.04.2020 -Akademi Derneğine Hoş Geldiniz

Hababam sınıfına reddiye

Hababam sınıfına reddiye

SINIFINA REDDİYE

40. yılını doldurmuş olan Hababam sınıfının adlı filmin 40 yıl içerisinde nasıl bir nesil tahribatını yapıldığını görmüş bulunmaktayız. Gerçekten okul ve sınıflarımız şu an aynen Hababam sınıfı adlı film de olan karakterler olmuş ve hepsi filimde oynayan karakterleri canlandırmaktadır. Gençler arasında sık sık söylenen sözlerden biri şu; “bizim sınıf aynen Hababam sınıfı gibi” diyerek ciddi bir kurumu yani eğitim ve terbiye kurumunu katletmektedirler. Olması gereken öğrenci profili tamamen olumsuz söylem ve eylemlerle dolu, eğitimciler ise aptal zavallı ve iş bilmez konumuna sokulmaktadır.  Eğitim psikolojisi, çocuk eğitimi ve terbiyesinden tamamen uzak olan bu filmi, İZLENMESİNİ ŞİDDETLE REDDEDİYORUM ve TV KANALLLARINDAN KALDIRILMASINI talep ediyorum.

Filimde çok önemli 2 kavram tamamen yok edilmiştir.

Güzel örneklik veya örnek model: Her canlı kendisine bir örnek model almak ister. Hayvanlarda bu içgüdüseldir. Fakat insan en küçük yaştan itibaren kendine anne-babasını kardeşini ve ilerleyen yaşlarda başka kişileri kendine örnek model olarak almaktadır. Filimde genç nesil için iyi örnek eğitim ve terbiye  modelleri vererek bunların yapılması sağlanması gerekirken aksine hep kötü modelleme vardır ve daha da kötüsü bu kötü modellere de gülünmektedir. İnsanların gülerek izlediği bu kötü davranışlar ise meşruluk kazanarak insanlar arsında yayılması sağlanmaktadır. Genç neslimizin iyi örnek modeller üretilmemiş aksine kötü örneklemeler yapılarak genç neslin onu örnek alınması başarılmıştır.

Hataların ifşası veya kötü modelleme:  Kötü modelleme insanların zihinlerine ve bilinçaltına (25.kare vb) hatırlatılmaması gereken çok önemli bir unsurdur. Yani kötü bir davranışı gören insan bu davranışı yapmayı hatırlayarak yapar(sıgara içmek, alkol ve uyuşturucu vb).Eğitim ve terbiyede en önemli unsur anne, baba ve eğitimcilerin çocuklara karşı söyledikleri ile amellerinin aynı olması, söyledikleri ile çelişen eylemler içerisinde olmamasıdır. Bu şekilde hareket etmeleri çocukların  eğitim ve terbiyeyi sağlam temeller üzerinde bina etmesini sağlayacaktır. Filimde hem eğitimci rolünde olanların aptal yerine konularak yanlış algılar oluşturulmakta, öğrencilerin ise çok muzip ve yanlış davranışları ile olumsuz modellemeler hatırlatılmaktadır.

NE YAPMALIYIZ

Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için Resulullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.(AHZAP SURESİ:21)

Eğer Ahirete inanıyorsak, Ahirette de bu dünyada yapılanların hesabını verecek ve verilen hesap Allahın (cc) istediği bir hesap ise cennete, değilse cehenneme gideceğimizi biliyorsak bu temel kaynaklarda ve temel dinamiklerde aynı noktadan bakabileceğimizi gösterir. Bu temel kaynak ise bize Dünyada  kuran-ı kerim endeksli veya diğer bir deyimle Allah (cc) istediği bir eğitim ve terbiye ile imar edeceğimizi gösteriyor. Dünyada ise bütün teorilerin tek pratiğini yapan(hiçbir ideolojinin teorilerini yüzde yüz pratiği yoktur) ve yatığını en güzel şekilde yapan Resulullah (sav) dir. Bunu Allah (cc) ahzap suresi 21 ayette de bize bildirmektedir.

Peygamber (sav) nasıl bir metot uyguladığı kaynaklarımızda mevcuttur. Peygamber ve sahabesini örnek alan sonraki nesiller ise dünyada nasıl bir eğitim ve terbiye ile ulaşılması imkânsız gibi gözüken bir medeniyeti dünyaya kazandırdığını bilmekteyiz. İbni Sina, Farabi, Ali Kuşçu, Cezeri, Ömer b. Hayyam,  İmamı Azam, İmam Ahmet b. Hanbel, Piri Reis, F.Sultan Mehmet, Selehaddin Eyyübi ve nice bilinen ve bilinenin dışında çok daha fazlasıyla bilinmeyen İslam medeniyetine zirve yapan kişiler.

Sonuç olarak; eğitim ve terbiye de peygamber sav ve sahabesini ve onları örnek alarak hem öğretmen hem de öğrenci olacak bir nesil olması gerekiyor.  Bunu dışında kalan her eğitim ve terbiye hiçbir zaman başarıya ulaşamaz da ulaşamayacaktır. Hem bu dünyada hem de ahrette.

Kim, İslâm’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır.  Ali İmran 85

Akademi Derneği Başkanı
Şerafettin YAZICI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Ömer Ekinci dedi ki:

  Allah razı olsun abi. Gerçekten bir tane bile örnek alabilecegimiz bir kare yok izlerken baya bi gülüyoruz ama bizde bıraktığı kötü örneklerin farkinda bile değiliz.
  En acı olanı yaşadığımız dini bile bilmiyoruz ogrenmiyoruz yani bu durumda ornek alacağımız kişiyi yada kişileri de bilmiyoruz.

  Rabbim bizlere kuran ve sünnet ışığında yaşamayı ve salih ameller işlemeyi nasip etsin. Amin.

 2. Anıl karataş dedi ki:

  Öncelikle Paylaşım için ALLAH RAZI OLSUN Seyrederken anlamsızca gülsekte film içerisindeki sapkın Yönlendirmeler isimler yerine kullanılan lakaplar ve sürekli yenilenerek iLetilmesi şimdiki dönemde etkili olup ÖĞRETMEN ler Tarafından rahatsızlık verici olduğu söylensede kimse bunu reddetmemekte.Bunun yanı sıra dini eğitim ise karşı çıkılması zorunlu bir durum haline gelmeside en kötüsü .

 3. melih dedi ki:

  Caresi var tevhide dönüş

 4. Esranur Başbil dedi ki:

  Bir neslin terbiyesini hababam sınıfıyla bozdular. Gençlerimize hababam sınıfı ve yine günümüzde yayınlanan çeşitli lise dizileri gibi ahlaksız, maneviyatsız örnekler yerine ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen sahabe örnekleriyle yaklaşmalı. Bu tabi ki kolay olmayacaktır fakat, Akif’in de dediği gibi; ‘Neden azmin bu kadar süreksiz? Sen mi yoksa davan mı yüreksiz?’

 5. buhara dedi ki:

  Yazi güzel ancak her dizi, skec, ve film için ayri bir baslik acip hepsine ayri ayri veya TV ye toptan bir reddiye yazmak belkide daha anlamli olacak. Mesela islamla alay eden din adamlari kemal sunal filmleri v.s gazi anlamli yerine amacina ulasir ons.

 6. barnabas dedi ki:

  Eğitim konularının yaşanması ve bu şekilde dile getirilmesi elbette faydalıdır. bu konularla ilgili aylık bültenler yayınlanabilir.
  Hababam sınıfı o dönemin kültürünü yansıtan ve ancak idealist öğretmenlerle faydalı bir nesilin oluşturulabileceğini anlatan bir film. olumlu yönlerini örnek alınabileceği gibi olumsuz yönleri de örnek alınabilir. Eğitim ürünlerini eleştirmek ve olması gerekenleri üretilmelidir.
  Örnek alınabilecek ne kadar kişi varsa bunların hayatı gündeme getirilmelidir. yazılı, sözlü, çizgi film, film, tiyatro …
  Alternatif yerine olması gereken manasında Ne Yapmalıyız daha uygun olurdu. İslami bakış açısı bir ideolojinin alternatifi değil hakikatin kendisidir.
  En etkili yöntem öncelikle ahlaklı nesiller yetiştirerek, pratik ortaya koymak, ilahi sözleri hayatta yaşanılır kılmaktır.
  Düzgün niyetle yapılan her hayırlı çalışma ilahi yardımla karşılaşır.

 7. ayhan dedi ki:

  Hababam sınıfı bence başarılı bir çalışma. Öyleki 40 yıldır izlediği halde bugün Yayınlansa aynı keyif ve neşe içinde ailecek izleniliyor.

  Toplumun ahlakını bozan şey vahiy den uzaklaşmak tir. Okumayan bir topluluğuz. okuyanlarimiza alimlerimize, düşünürler imize maalesef değer vermeyen bir topluluğuz.

  Kaleme almış olduğunuz konu aslında bir çagrisimdir. Teşekkür ederiz.

 8. Fatih ALTUNTAŞ dedi ki:

  Sadece Hababam Sınıfı ile sınırlandırmamak gerekir hatayı-kötü niyeti-Günümüzde de gençlik dizisi diye topluma kabul ettirilmeye çalışılan kültüre-kültürsüzlüğe- ve yaşam biçimine bakıldığında aynı zihniyetin halen işbaşında olduğu görülecektir..Okumadığımız ve yaşamı karakutuda bizlere seyrettilenden ibaret sandığımız sürece başkaları bizlere kendi pencerelerinden hayatı okutmaya ve anlamlandırmaya devam edecektir..Edilgen değil etken bir hayat sürebilmeli insan..

 9. kamiL dedi ki:

  Çok güzel Olmuş

 10. ali suavi dedi ki:

  hababam sınıfı adlı senaryolastırılmış bu kitap yazar rıfat ılgaz’ın popüleritesini arttırmış bir kitaptır. rıfat ılgaz hem yaşamı boyunca hemde bu kitabında ele aldığı teması nezdinde bakıldığında zaten istediği bir geçlik,eğitim ve toplumun resmini çizmişti. kitabı okumayız olur biter. filmi izlemeyiz olur biter…ama devam edicek birşey var oda seküler yaşamı dayatan ve gençliğimizi toplumumuzu ifsada sürükleyen zihin tıpkı allaha kul olma bilincini inşa etmeye çalışan müminler gibi, ılgaz ve misyonerliğide devam edicektir. bu da allahın vaadidir. gelelim asıl meseleye,bilmin yada kitabın adını deşifre etmenin bu zihne hiç bir faydası yok. bütüncül yaklaşmakta fayda var. türk dizileri fantastik kitapları ve nostaljik yapay kardeşlik mizacını bize öğüt verenlere karşı esaslı bir duruş göstermemiz gerekiyor. ya televizyonla savaşıcaz. ya alternatif olucaz yada bize izlettirenlerin peşinde olup ahlaki yozlaşmaya sebep veriyorsa şikayet etme yahut tepkilerimizi koymak zorundayız.

BİR YORUM YAZ