08.08.2022 -Akademi Derneğine Hoş Geldiniz

Hababam sınıfına reddiye

Hababam sınıfına reddiye

SINIFINA REDDİYE

40. yılını doldurmuş olan Hababam sınıfının adlı filmin 40 yıl içerisinde nasıl bir nesil tahribatını yapıldığını görmüş bulunmaktayız. Gerçekten okul ve sınıflarımız şu an aynen Hababam sınıfı adlı film de olan karakterler olmuş ve hepsi filimde oynayan karakterleri canlandırmaktadır. Gençler arasında sık sık söylenen sözlerden biri şu; “bizim sınıf aynen Hababam sınıfı gibi” diyerek ciddi bir kurumu yani eğitim ve terbiye kurumunu katletmektedirler. Olması gereken öğrenci profili tamamen olumsuz söylem ve eylemlerle dolu, eğitimciler ise aptal zavallı ve iş bilmez konumuna sokulmaktadır.  Eğitim psikolojisi, çocuk eğitimi ve terbiyesinden tamamen uzak olan bu filmi, İZLENMESİNİ ŞİDDETLE REDDEDİYORUM ve TV KANALLLARINDAN KALDIRILMASINI talep ediyorum.

Filimde çok önemli 2 kavram tamamen yok edilmiştir.

Güzel örneklik veya örnek model: Her canlı kendisine bir örnek model almak ister. Hayvanlarda bu içgüdüseldir. Fakat insan en küçük yaştan itibaren kendine anne-babasını kardeşini ve ilerleyen yaşlarda başka kişileri kendine örnek model olarak almaktadır. Filimde genç nesil için iyi örnek eğitim ve terbiye  modelleri vererek bunların yapılması sağlanması gerekirken aksine hep kötü modelleme vardır ve daha da kötüsü bu kötü modellere de gülünmektedir. İnsanların gülerek izlediği bu kötü davranışlar ise meşruluk kazanarak insanlar arsında yayılması sağlanmaktadır. Genç neslimizin iyi örnek modeller üretilmemiş aksine kötü örneklemeler yapılarak genç neslin onu örnek alınması başarılmıştır.

Hataların ifşası veya kötü modelleme:  Kötü modelleme insanların zihinlerine ve bilinçaltına (25.kare vb) hatırlatılmaması gereken çok önemli bir unsurdur. Yani kötü bir davranışı gören insan bu davranışı yapmayı hatırlayarak yapar(sıgara içmek, alkol ve uyuşturucu vb).Eğitim ve terbiyede en önemli unsur anne, baba ve eğitimcilerin çocuklara karşı söyledikleri ile amellerinin aynı olması, söyledikleri ile çelişen eylemler içerisinde olmamasıdır. Bu şekilde hareket etmeleri çocukların  eğitim ve terbiyeyi sağlam temeller üzerinde bina etmesini sağlayacaktır. Filimde hem eğitimci rolünde olanların aptal yerine konularak yanlış algılar oluşturulmakta, öğrencilerin ise çok muzip ve yanlış davranışları ile olumsuz modellemeler hatırlatılmaktadır.

NE YAPMALIYIZ

Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için Resulullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.(AHZAP SURESİ:21)

Eğer Ahirete inanıyorsak, Ahirette de bu dünyada yapılanların hesabını verecek ve verilen hesap Allahın (cc) istediği bir hesap ise cennete, değilse cehenneme gideceğimizi biliyorsak bu temel kaynaklarda ve temel dinamiklerde aynı noktadan bakabileceğimizi gösterir. Bu temel kaynak ise bize Dünyada  kuran-ı kerim endeksli veya diğer bir deyimle Allah (cc) istediği bir eğitim ve terbiye ile imar edeceğimizi gösteriyor. Dünyada ise bütün teorilerin tek pratiğini yapan(hiçbir ideolojinin teorilerini yüzde yüz pratiği yoktur) ve yatığını en güzel şekilde yapan Resulullah (sav) dir. Bunu Allah (cc) ahzap suresi 21 ayette de bize bildirmektedir.

Peygamber (sav) nasıl bir metot uyguladığı kaynaklarımızda mevcuttur. Peygamber ve sahabesini örnek alan sonraki nesiller ise dünyada nasıl bir eğitim ve terbiye ile ulaşılması imkânsız gibi gözüken bir medeniyeti dünyaya kazandırdığını bilmekteyiz. İbni Sina, Farabi, Ali Kuşçu, Cezeri, Ömer b. Hayyam,  İmamı Azam, İmam Ahmet b. Hanbel, Piri Reis, F.Sultan Mehmet, Selehaddin Eyyübi ve nice bilinen ve bilinenin dışında çok daha fazlasıyla bilinmeyen İslam medeniyetine zirve yapan kişiler.

Sonuç olarak; eğitim ve terbiye de peygamber sav ve sahabesini ve onları örnek alarak hem öğretmen hem de öğrenci olacak bir nesil olması gerekiyor.  Bunu dışında kalan her eğitim ve terbiye hiçbir zaman başarıya ulaşamaz da ulaşamayacaktır. Hem bu dünyada hem de ahrette.

Kim, İslâm’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır.  Ali İmran 85

Akademi Derneği Başkanı
Şerafettin YAZICI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ