01.04.2020 -Akademi Derneğine Hoş Geldiniz

Yılbaşı

Yılbaşı

Ey iman edenler! Müminleri bırakıpta kafirleri dost edinmeyin..’ (Nisa/144) ayetinde yüce Allah, Müslümanların kafirleri dost edinmesini apaçık yasaklamıştır. Sonra Allah Rasulüde, ‘ Kim bir kavme benzerse oda onlardandır’ (Ebu Davud) buyurmuştur. Böyle birçok ayet ve hadisin olması, bunca ikaz boşuna mı sizce?

Lafa gelince Elhamdülillah Müslümanız hepimiz. Ancak çoğumuz Müslümanlıktan bihaberdir. Yaptıklarımız, giyindiklerimiz, konuşmamız, eğlence tarzımız ne kadarda onlar gibi. Peki siz hiç Kuran okuyan bir Hıristiyan ya da kurban bayramında kurban kesen bir Yahudi’ye rastladınız mı? Kendimize has değerleri, batıl inançlarıyla yok etmeye çalışan toplumun açtığı çukura itiyoruz kendimizi. Canının yanacağını bile bile kimse kendini ateşe atmaz. Zaten bunun için deli olmak gerekir.

Kafirlere benzememe hususunda gerek Kuran gerekse hadisler uyarıyorken, bizler kulaklarımızı tıkıyoruz bu gerçeklere. Onlara benzemenin en belirgin özelliklerinden biridir . Yılbaşı, onlar için (haşa) Allah’ın oğlu diye vasıflandırdıkları Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul gördükleri bir iftiradır. Hani hadiste ‘ Kim bir kavme benzerse oda onlardandır’ buyuruyor ya Peygamber, bizde yılbaşını kutlayarak onları taklit etmiş oluyoruz. Eğer gibi bariz bir hataya düşüyorsak vay halimize. Biz, ‘Müslüman’ sıfatını taşıyanlar olarak tıpkı bir Müslüman gibi yaşamalıyız. Aslında tamda Rasim Özdenören’in dediği gibi, ‘ Müslüman, çağın gözüyle İslam’a bakmaz, İslam’ın gözüyle çağa bakar.’ Yaşadığımız çağın gerektirdiği durumlar sürekli olarak değişiklik gösteriyor ama İslam dini ve bu dinin gerektirdiği sorumluluklar kıyamet gününe kadar aynı kalacaktır.

Yılbaşı uygulamaları Hıristiyanların keyifle kutladıkları, haddi aşan etkinlikleridir. Lanetlenmiş toplumun inançlarına özenerek hayatımıza geçirmek bize ne kazandırır ki, hiç düşündünüz mü?

Şimdi sizlere 1 Ocak tarihinin önemi nedir diye sorsam ‘yılbaşı’ cevabından başka bir cevap alamamak gerçekten çok üzücü bir durum. 1 Ocağın yılbaşı olduğunu biliyoruz fakat (sözde) bir Müslüman olarak 1 Ocağın Mekke’nin fethi olduğunu bilmiyoruz. Sorgulasanıza kendinizi, her türlü zorluğa rağmen dini anlatıp kurtuluşa ermemizi sağlan Hz. Peygamber’in ümmeti miyiz, yoksa bizi peşinden cehennem çukuruna sürükleyen Hıristiyan’ın kölesi mi?

Eğer gerçekten Müslüman olduğumuza inanıyorsak, dinin emrettiği biçimde yaşamalıyız. Şimdi bir şeyler yapmazsak, hesap gününde hiçbir şey yapamayacağız. Onlara Müslüman olduğumuzu, onların yaptıklarını yapmayarak bu farkı ortaya koymalıyız. Tıpkı 1400 sene evvel Peygamber’in, ‘Sizin dininiz size benim dinim banadır’ (Kafirun, 6) dediği gibi.

Allahtan geldiğimizi ve tekrar Ona döneceğimizi unutmamak ümidiyle, vesselam.

                                                                                                                                                                                                            SENANUR KOSİF        

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Zeyneb Başbil dedi ki:

  Elbette ki kafir topluluğa benzememeli, onların inanç ve eğlencelerini benimsememeliyiz. Herşeyden önce bilmeliyiz ki yılbaşı diye kutlanan şey esasen Hristiyanların salt eğlence maksatlı tertipledikleri bir etkinlik değil, dini bir vecibe olarak, yani ibadetlerinin bir parçası olarak yerine getirdikleri bir ritueldir. Müslümanlar olarak bundan sakınmalı, hatta ‘yoksaymalıyız’, bizim için 31 Aralık gecesi en fazla ‘Hristiyan vatandaşlarımızın kutladığı bir bayram’ olarak kalmalıdır. Bu açıdan dikkat etmemiz gereken bir şey de şudur ki, müslümanların vazifesi bugünlerde “Noel Baba tokatlayan sakallı adam fotoğrafları paylaşmak, çam ağacı yakmak suretiyle protesto etmek, Noel Baba imgesini çirkin, korkunç bir adam tiplemesiyle çizip insanları soğumaya çalışmak” değildir. Hatta bundan şiddetle kaçınılmalıdır, çünkü düstur bellidir; “siz onların ilahlarına sövmeyin ki onlar da sizin ilahlarınıza sövmesinler. ” (en’am 108)

  Hayırla kalınız..

 2. varlik yokluk dedi ki:

  ooo sair kardesim bu kezde yaziya vurmus kendini basarilarinin devamini dileriz.

 3. Arkadaş dedi ki:

  Güzel kardeşim şiirlerinden sonra yazında güzel .Yazı ve şiirlerinin devamını dilerim.

 4. Yakın bir dost dedi ki:

  Vay kardeşim Allah muvaffak eylesin.

 5. Merve dedi ki:

  Bu bir kasıttır. 1 ocak mekkenin fethidir hıristiyanlar müslümanları dinden uzaklaştırmak için böyle bir oyun hazırlamışlardır. Ney yazık ki çoğu müslüman bu oyna gelmekte. Rabbim sonumuzu hayıreylesin.
  Seninde başarılarının devamını dilerim kardeşim..

 6. abdullah dedi ki:

  sa allaha hamdolsun ki ruhlarındaki değişimi gerçek hayata indirgeyebilen genç bir nesil yola çıkmıştır olayları rabbani bir bakışla sentezleyip allah için uyarmak göreviyle başkalarıyla paylaşabilmektedir alemlerin rabbi toplumların değişimini fertlerin kendilerindeki değişime nispet etmekte bunların vahiy sorumluluğuyla yola çıkarak diğer insanlarıda uyarıp toplumun kurtuluşuna vesile olmasını arzu etmektedir kısaca sünnetullah çizgisi bundan dolayı hamdolsun ki toplumu rıza-i ilahi çerçevesinde değişim mantalitesine taşıyacak güzel bir gençlik oluşmakta rabbimden bunların sayılarının artmasını niyaz ediyor daha kaliteli yazılarının gelmesi dileklerimle selamlar

 7. Muhammet Latif dedi ki:

  Hz. Peygamber (s.a.v.) zamanında yılbaşı kutlamaları bulunmadığı için, doğrudan bu konuyu hükme bağlayan bir âyetin veya hadîsin bulunmaması tabîîdir. Ama bizim dünyamızda önümüze çıkan bu konunun çeşitli ictihad yöntemleriyle- İslâmdaki yerini belirleyebilmek, hükmünü ortaya koyabilmek için yararlanabileceğimiz birçok âyet, hadîs, kural ve ilke vardır.
  Meselemizin hükmünü araştırmadan önce ne olduğunu açıklamak gerekir.Sena kardeşimiz çok güzel araştırmalar (hadis ayet) yapmış ve aynı zaman kendi düşüncelerinide aktarmış ve gerçekten çok guzel bir konu, çok guzel bir yazı olmuş keşke böyle arkadaşlarımız sürekli Dinimiz hakkında bilgi toplayıp bu bilgileri paylaşsa. Böyle evlatlar yetiştiren anne babaların ellerini öpmek gerekir.Çok Teşekkürler daha fazla yazılarını görmekten mutluluk duyarız Allah razı olsun başarılarının devamını bekliyoruz.

 8. F.zehra ATALAR dedi ki:

  çok guzel yanmişsın . 🙂

 9. imankuşu dedi ki:

  Zeyneb kardeşime katılıyorum. Çok doğru bir konuya parmak basmışş…

 10. Kevser yazıcı dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN.. GÜZEL YAZI YAZMIŞINIZ ZEYNEP KARDEŞİME KATILIYORUM

BİR YORUM YAZ