08.08.2022 -Akademi Derneğine Hoş Geldiniz

Yılbaşı

Yılbaşı

Ey iman edenler! Müminleri bırakıpta kafirleri dost edinmeyin..’ (Nisa/144) ayetinde yüce Allah, Müslümanların kafirleri dost edinmesini apaçık yasaklamıştır. Sonra Allah Rasulüde, ‘ Kim bir kavme benzerse oda onlardandır’ (Ebu Davud) buyurmuştur. Böyle birçok ayet ve hadisin olması, bunca ikaz boşuna mı sizce?

Lafa gelince Elhamdülillah Müslümanız hepimiz. Ancak çoğumuz Müslümanlıktan bihaberdir. Yaptıklarımız, giyindiklerimiz, konuşmamız, eğlence tarzımız ne kadarda onlar gibi. Peki siz hiç Kuran okuyan bir Hıristiyan ya da kurban bayramında kurban kesen bir Yahudi’ye rastladınız mı? Kendimize has değerleri, batıl inançlarıyla yok etmeye çalışan toplumun açtığı çukura itiyoruz kendimizi. Canının yanacağını bile bile kimse kendini ateşe atmaz. Zaten bunun için deli olmak gerekir.

Kafirlere benzememe hususunda gerek Kuran gerekse hadisler uyarıyorken, bizler kulaklarımızı tıkıyoruz bu gerçeklere. Onlara benzemenin en belirgin özelliklerinden biridir . Yılbaşı, onlar için (haşa) Allah’ın oğlu diye vasıflandırdıkları Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul gördükleri bir iftiradır. Hani hadiste ‘ Kim bir kavme benzerse oda onlardandır’ buyuruyor ya Peygamber, bizde yılbaşını kutlayarak onları taklit etmiş oluyoruz. Eğer gibi bariz bir hataya düşüyorsak vay halimize. Biz, ‘Müslüman’ sıfatını taşıyanlar olarak tıpkı bir Müslüman gibi yaşamalıyız. Aslında tamda Rasim Özdenören’in dediği gibi, ‘ Müslüman, çağın gözüyle İslam’a bakmaz, İslam’ın gözüyle çağa bakar.’ Yaşadığımız çağın gerektirdiği durumlar sürekli olarak değişiklik gösteriyor ama İslam dini ve bu dinin gerektirdiği sorumluluklar kıyamet gününe kadar aynı kalacaktır.

Yılbaşı uygulamaları Hıristiyanların keyifle kutladıkları, haddi aşan etkinlikleridir. Lanetlenmiş toplumun inançlarına özenerek hayatımıza geçirmek bize ne kazandırır ki, hiç düşündünüz mü?

Şimdi sizlere 1 Ocak tarihinin önemi nedir diye sorsam ‘yılbaşı’ cevabından başka bir cevap alamamak gerçekten çok üzücü bir durum. 1 Ocağın yılbaşı olduğunu biliyoruz fakat (sözde) bir Müslüman olarak 1 Ocağın Mekke’nin fethi olduğunu bilmiyoruz. Sorgulasanıza kendinizi, her türlü zorluğa rağmen dini anlatıp kurtuluşa ermemizi sağlan Hz. Peygamber’in ümmeti miyiz, yoksa bizi peşinden cehennem çukuruna sürükleyen Hıristiyan’ın kölesi mi?

Eğer gerçekten Müslüman olduğumuza inanıyorsak, dinin emrettiği biçimde yaşamalıyız. Şimdi bir şeyler yapmazsak, hesap gününde hiçbir şey yapamayacağız. Onlara Müslüman olduğumuzu, onların yaptıklarını yapmayarak bu farkı ortaya koymalıyız. Tıpkı 1400 sene evvel Peygamber’in, ‘Sizin dininiz size benim dinim banadır’ (Kafirun, 6) dediği gibi.

Allahtan geldiğimizi ve tekrar Ona döneceğimizi unutmamak ümidiyle, vesselam.

                                                                                                                                                                                                            SENANUR KOSİF        

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ